assets/img/forum/wordpress_info.png
WordPress Nedir? (Temel Bilgiler)

1

23853 Sene önce
#47
1/2

WordPress; bir içerik yönetim sistemidir. Bu sistemi yönetirken kodlama bilmenize gerek yoktur. Yani en azından yönetimi için. Hatalar karşısında elbette temel düzeyde kodlama dili ihtiyacınız olacaktır. WordPress sayresinde içeriklerinizi yönetebilir ve internet ortamında sunabilirsiniz.

WordPress kendi içinde ikiye bölünür.

  1. WordPress.com
  2. WordPress.org

“Peki farkları ne?” dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki;

Windows Hosting ile Linux hosting gibiler diyebilirim.  .com sitede sadece WordPress’in size sunduğu imkanlar doğrultusunda kendi domaininiz veya wordpress uzantılı bir domain ile kendinize blog oluşturabilirsiniz. “Kuru kurusuna bir site işte.” denilecek şekilde. Hayır, kötü bir şey değil bu. Blog açacaksanız süper bir olanak ve ortam WordPress.com. Ama özelleştirme imkanınız kısıtlı, eklenti yok, geliştirme seviyesi minimum. Sadece tema seçer ve içerik ekleyip paylaşırsınız. Dahası olmaz.

Lakin .org sitede tamamen özgürsünüz. WordPress alt yapısı ile sitenizi özgürce yönetebiliyorsunuz. Özel olarak kodlanmış ve satışa sunulmuş temaları kullanabilir, eklentiler kurabilir ve sitenizi dilediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. .org  sitede WordPress kendi kaynak kodlarını sizlerle paylaşmakta. Bu kodları linux hostinginize entegre ettiğinizde WordPress alt yapısı ile sitenizi yönetebiliyorsunuz. Bu yazıda anlatılanlar ise .org sitesi ile alakalı olacaktır. Yani özelleştirilebilir, özgür olan WordPress nedir ondan bahsedeceğiz.

WordPress Temaları Nedir?

Bu temalar kişilerce özel olarak kodlanmış, WordPress temaları haricinde sunulan temalardır. Genelde ücret karşılığı satışı olur. Elbette ücretsiz sunulan temalar da mevcuttur. Satın aldığınız veya ücretsiz edindiğiniz temanızı WordPress admin sayfanızda Görünüm > Temalar > Yeni Ekle > Tema Yükle adımları ile alt yapınıza yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Bu işlemler için kodlama bilginiz gerekmez.

WordPress temalarını satışa sunan veya ücretsiz dağıtan bir çok yer mevcuttur. Türk şirketler ve yazılımcılar da bu işe dahildir. Global marketler kurulmuştur bu tür içerikler için. En çok bilinen tema marketi ise ThemeForest.net’tir. Burada global olarak temalar yapımcıları tarafından yüklenir ve ücretli olarak sunulur.

WordPress Eklentileri Nedir?

Yine aynen temalar gibi özel kişilerce kodlanmış ve yayımlanmışlardır. Ücretli veya ücretsiz olarak satışları mevcuttur. Eklentiler sayesinde sitenizi özelleştirebilir, yeni özellikler katabilirsiniz. Yine aynen bu tür eklentiler de global marketlerce satışa sunulmuştur. Bu global marketlerde genelde para birimi USD’dir.


Parola sıfırla