assets/img/forum/web_tanitim.png
Dış Mekan Neon Tabela

1

26112 Ay önce, 18:21:43
#453
1/2


İçleri seyreltilmiş neon gazı veya benzeri ile dolu camdan yapılmış küplerden veya ampullerden oluşan ve elektrikle beslenen neon aydınlatmalar soğuk katot gaz yük boşaltması denilen lamba sınıfına girer. Neon tüplerinin iki ucu düşük basınçta Metal elektrotlarla mühürlenmiş olup içleri belirli gazla doldurulur.

Neon Aydınlatma ve Tabelacılık


Neon kavramı 1910 yılında ortaya çıkmış olup o yıllarda Paris'te bulunan Grand Palais’e ait olan avluda bulunan sütunları aydınlatmak amacıyla kullanılmıştır. Daha sonrasında ileriki zamanlarda iş dünyasında reklamcılık ve tabelada ne onların büyük bir öneme sahip olunacağı düşürmüştür.


1923 yılında Birleşik Devletler de Los Angeles’ta bir araç dükkanı için 2 adet [b][url=https://kilicneonreklam.com/]neon tabela[/url][/b] kullanılmaya başlanması ile araç dükkanı müşteri trafiğine uğramıştır. Kullanılan dış mekan neon tabela herkes tarafından çok ilgi çekici bulunurken bu ilgi çekiciliğini işadamları neon lambaların reklamcılık ve tabelalarda üstün bir başarı sergileyeceğinin farkındaydılar. Günümüzde hala birçok kişi tarafından tercih edilen neon lambalar kimi zaman evlerimize kimi zaman ağaçları süslemek için, çoğunlukla da söz konusu dükkanın reklamını yapmak için tabelalarda kullanılmaktadır.


Neon Lambalar ve Plazma Ekranlar


İlerleyen zamanlarda neon lambaların Küçük boyutlu negatif bölümleri wd esnek elektronik özellikleri keşfedilmiş ve bu erken keşifte plazma ekranlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1964 yılında illinois Üniversitesi tarafından Plato Eğitim amaçlı bilgisayar sistemi için geliştirilen tek renkli nokta matrisli paneller plazmanın oluşumunu sağlamıştır. Bu sayede dış mekan [b][url=https://kilicneonreklam.com/]neon tabela[/url][/b] artık farklı alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Neon Lambaların Kullanıldığı Farklı Yerler

Neon lambaları cihaza veya ortama elektriğin geldiğini gösteren pilot lambalarda kullanılmaktadır, aynı zamanda Farklı renkler elde etmek amacıyla boyanmış floresanların içine yerleştirilen neonlar birçok kişi tarafından evlerinde veya iş yerlerinde dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Zamanlayıcılar ve hafıza elemanları gibi sistemlerde devrelerde kullanılır. Nixie tüpü sayesinde aynı ekranda ardı ardına çıkan sayıların gösterimini sağlamaktadır. Genelde dış mekan neon tabela çok tercih edilmektedir.


Işık Sanatçılığı


1990'larda neon aydınlatma bir ışık sanatı olarak, Arjantin'de kendine sağlam bir yer edinmiştir. Dış mekan neon tabela büyük bir öneme sahip olan neon aydınlatma zamanla artık sadece tabela var ya da duvar süsü olarak değil bir sanat türü olarak da kendini göstermiştir. Birleşik Devletler müzelerinde neon aydınlatma ve neon aydınlatma sanatına önem vererek müzelerine ve müze girişlerini bu şekilde süslemeye başlamışlardır. Aynı zamanda bu müzeler artık kullanılmayan neon tabelaları bulup sergileyerek sanatının yok olmasını engellemeyi amaçlamaktadırlar.


Neon Tabelaları Nasıl Yapılır?


Neon tabelalar yaratmak için öncelikle neon çubukları ateşte kıvrılarak şekil alır. Bu şekiller siparişler üzerine dekoratif desenler, semboller yazılar olabilir. Daha sonrasında floresan camın içerisinde bulunan hava çekilir, hava boşaldıktan sonra minik floresan camın içerisine kırmızı renkte bulunan neon gazı eklenir.

İlk etapta kırmızı renkte bulunan neon gazının istenilen rengi alması için argon gazı kullanılır. Neon lambalarının canlı renklerde ve parlak görünmesi için sağlıklı elektrik verebilecek trafolara ihtiyaç duyulur. Ne onların uzun ömürleri ve dikkat çekici estetik görünümleri sayesinde çok tercih edilen bir reklam aracıdır.

Neon tabelasını eğer ki dış mekan neon tabela olarak kullanacaksanız doğal koşullardan etkilenmemesi için neon lambaları korumak amacıyla izolasyon yapılması çok önemlidir. Neon lambanızın uzun ömürlü olmasından kaynaklı olarak gerekli korumalar yapıldığında neon tabelanızı ömürlük olarak kullanabilirsiniz.

Neon sanatçılığının yeri doldurulamaz kalitesi ve ilgi çekiciliği sayesinde işlerinizin çok daha fazla dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Evinizin istediğiniz köşesine belirlediğiniz desen ve modellerde yapılan neon ışıklar ile farklı bir hava katabilirsiniz. Sadece evinizin için değil bahçenizde veya balkonunuzda neon tabelaları tercih ederek farklı ambiyanslar yaratabilirsiniz


Siz değerli Misafirlerimizi Sitemizede Bekleriz [b][url=https://kilicneonreklam.com/]https://kilicneonreklam.com/[/url][/b]Parola sıfırla