assets/img/forum/web_tanitim.png
Corona Nasıl Yayılır

1

2858 Ay önce, 18:32:49
#671
1/2

Corona Nasıl Yayılır


Koronavirüs hastalığı ya da günümüzde artık herkesin bildiği bilimsel adı ile covid-19, SARS-cov-2 olarak bilinen virüsünün sebep olduğu son derece bulaşıcı bir virüs türü, diğer ifade ile de hastalıktır. Son 2 yıldır özellikle tüm dünyada etkisini hissettiren haber 24, virüs olarak bulaştığı kişilerde bazen ölümcül yaralar açmakta hatta kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin bir çoğu genel olarak bunu hafif ve orta düzeyde semptomlar sayesinde atlatır ve hatta ekstra bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Ancak sözünü ettiğimiz üzere bazı kişiler ise bu hastalık ile ciddi şekilde hasta olmakta ve kesinlikle de tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duymaktadırlar. Hastalığın yayılması hakkında da kısaca bilgi vermek gerekiyor.


Özellikle haberler virüse yakalanan kişinin öksürmesi bunun yanında hapşırması ve hatta konuşması ile birlikte, yine nefes alması anında burnunda ya da ağzından çıkan küçük sıvıcıklar ile bu hastalık hızlı biçimde yayılabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu sıvıların boyutu oldukça küçük olup gözle görülmesi de neredeyse mümkün değildir.


Yine en çok bilinen yayılma yollarından biri de, hastalığı olan birinin yanında olursanız farkında olmadan o virüsü soluyabilir ya da virüsün temas ettiği bir yüzeye dokunacak da hasta olabilirsiniz. Virüsün bulunduğu yere temas ettikten sonra elinizi, gözlerinize ağzınıza ya da burnunuza son dakika haberleri bir kez olsun dokunursanız farkında olmadan hasta olabilirsiniz. Özellikle de kapalı alanlarda ya da kalabalık ortamlarda virüsün çok daha hızlı yayıldığı da kanıtlanmış bilimsel bir veridir.Parola sıfırla