Çin'de, Cerrahlar Beyin İmplantları İle Bağımlılığı Tedavi Ediyor

Derin Beyin

Derin beyin stimülasyonu (DBS), elektrik darbeleri göndermek için bir hastanın beyninde kalp pili benzeri bir cihaz implante içeren deneysel bir teknoloji, tıp alanında ateşli tartışılan bir konudur. Doğal olarak riskli bir prosedür ve insan beyni üzerindeki kesin etkiler henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Ancak bazı uygulayıcılar depresyon belirtilerini hafifletmenin ya da Alzheimer'ın tedavisine yardımcı olmanın bir yolu olabileceğine inanıyorlar-ve şimdi de uyuşturucu bağımlılığına yardımcı olabileceğinden şüpheleniyorlar.

Associated Press'e göre, bir dünyanın ilkinde , Şanghay'ın Ruijin Hastanesindeki bir hasta, metamfetamine olan bağımlılığını tedavi etmek için beynine implante edilmiş bir DBS cihazına sahipti.

Hasta, cihazın şaşırtıcı derecede olumlu bir etkisi olduğunu söylüyor.

“Bu makine oldukça büyülü. Sizi mutlu etmek ve mutlu olmak, sizi sinirlendirmek ve gergin olmak için ayarlar” dedi Associated Press . "Bu sizin mutluluk, öfke, keder ve sevinç kontrol eder.”

Çin'deki diğer çalışmalar, AP'YE göre opioid bağımlılıklarını DBS kullanarak tedavi etmeye çalışan karışık sonuçlar vermiştir . Amerika Birleşik Devletleri'nde, alkolizm ile DBS'Yİ tedavi etmeye çalışan en az iki çalışma, riskleri haklı çıkaramadığı için düştü.

Doğal Riskler

Uyuşturucu bağımlılığını tedavi etmek için DBS'Yİ kullanma fikri, sadece beyin kanaması, nöbetler, enfeksiyonlar veya kişilik değişikliklerinin doğal riskleri ile ilgili değil, dünya çapında tıbbi topluluklarda endişeler doğurmuştur.

Bazı araştırmacılar, teknik ve uyuşturucu bağımlılığı arasındaki kesin ilişkinin henüz bilinmediğini ve daha fazla çalışma gerektirdiğini savunuyorlar . Hayvan çalışmaları, etkinliğinin bazı belirtilerini göstermiştir, ancak sonuçsuz kalmaktadır.

Melbourne'deki monash Üniversitesi'ndeki nörobilim Başkanı Adrian Carter,” bir anahtarı çevirebileceğimiz bir şey olsaydı harika olurdu, ama muhtemelen bu aşamada hayali " dedi .Parola sıfırla