Bilim adamları Süperiletkenlik için yeni sıcaklık rekoru kırdı

Oda sıcaklığına 50 derece daha yakın,

Uluslararası bir bilim adamı ekibi, 250 Kelvin veya -23 santigrat derece veya sadece 9 derece Fahrenheit'de çalışan bir süperiletken inşa etti.

Bu, Florida tarihinin en acı kış gününden birkaç derece daha soğuk, ancak süperiletkenlik için önceki rekordan yaklaşık 50 santigrat derece (84.6 Fahrenheit derece) daha sıcak.

İlk olarak 1911'de keşfedilen süperiletkenler, sıfır dirençle elektrik iletebilen cihazlardır.

İletim sürecinde enerjinin hiçbiri kaybolmadığından, süperiletkenler tek bir yerde elektrik üretmemize izin verebilir-örneğin ABD'nin güneşli bir bölgesinde bir güneş çiftliği-ve herhangi bir israf etmeden her yere gönderir.

Bilim adamları henüz pratik bir süperiletken oluşturmak için bu sorun — cihazlar tüm hayatlarını sınırlayan aşırı koşulları, buz gibi soğuk ve son derece yüksek basınç olarak, gerektirir.

Süper Keşif

Bu nedenle, dünya çapındaki bilim adamları, oda sıcaklığında çalışan bir süperiletken avına çıkıyorlar — ve Çarşamba günü Nature dergisinde yayınlanan bu yeni çalışma, bu çabada ileriye doğru dev bir sıçramayı temsil ediyor.

İçinde bilim adamları, lantan süperhidrid adı verilen bir malzeme türünü nasıl yarattıklarını anlatıyorlar. Malzemenin biraz üzerinde büyük bir baskı yerleştirerek, rekor yüksek sıcaklıkta bir süperiletken olarak hareket etmek için koaksiyel başardık.

Chicago Üniversitesi'nden araştırmacı Vitali Prakapenka,” bir sonraki hedefimiz, örnekleri sentezlemek, kritik sıcaklığı çevreye daha yakın hale getirmek ve hatta yüksek basınçlarda sentezlenebilecek örnekler oluşturmak, ancak yine de normal basınçlarda süperiletkenlik yapmaktır " dedi 
Parola sıfırla